2019/2020 Academic Session HND Admission List.

2019/2020 Academic Session Higher National Diploma (HND) Admission List
The Candidates whose names appear in this publication were successful at the Maritime Academy of Nigeria screening exercise held on Saturday 14th September 2019 to Friday 20th September 2019.
Successful candidates should log-in to their application Portal (https://application.maritimeacademy.edu.ng/), with their email addresses and Passwords from 18th November 2019 to start the registration process.
List of Successful Candidates.

S/N

ID No.

Name

State of Origin

1

1449

Onyebarauru Ngozi

Abia

2

1723

Precious Elendu Chiboo

Abia

3

235

Victor Solomon Ezuo

Abia

4

53

Chinonso Ukpabi Udonsi

Abia

5

1422

Samuel Kalu Ben

Abia

6

26

Emmanuel Bitrus

Adamawa

7

1647

Ubong Gregory Eboh

Akwa Ibom

8

1204

Jimmy Kingsley Udo

Akwa Ibom

9

1382

Idorenyin Asukwo

Akwa Ibom

10

1763

Victoria Emmanuel Sunday

Akwa Ibom

11

1571

Ifiok Monday Johnson

Akwa Ibom

12

1595

Godswill Okon Edet

Akwa Ibom

13

1750

Marilyn Scott Effiong

Akwa Ibom

14

882

Precious Ezekiel Mbuotidem

Akwa Ibom

15

298

Andikan Ndarake Udoh

Akwa Ibom

16

1670

Bassey Effiong Ekanem

Akwa Ibom

17

38

Christiana Michael Diamond

Akwa Ibom

18

1138

Victoria John Okon

Akwa Ibom

19
1040 Dennis Emmanuel Edem Akwa Ibom

20

75

Ubong Moses Akwa

Akwa Ibom

21

139

Uchenna Claudio Anagbogu

Anambra

22

1721

Ejike Emmanuel Ezekolonkwor

Anambra

23

65

Florence Chidinma Nwakanma

Anambra

24

314

Anas Abdulkadir

Bauchi

25

1752

Ngbede Garvis Oche

Benue

26

127

Yusuf Omale Abdullahi

Benue

27

133

Henry Aondofa Ordugh

Benue

28

97

Benjamin Rex Otene

Benue

29

1698

Barbara Ngutor Abba

Benue

30

36

Usiju Musa Bukar

Borno

31

208

Aliyu Saeed Ibrahim

Borno

32

381

Gabriel Statilius Ikenga

Cross River

33

17

Kufre Udo Peter

Cross River

34

1664

Ashagwu Ashagwu Imeiba

Cross River

35

1232

Paul Chukwudeme

Delta

36

1668

Joseph Omokiniovo Enaibe

Delta

37

1277

Happy Ighogho Monday

Delta

38

6

Favour Osade

Delta

39

142

Efe Million Elijah

Delta

40

1707

Okechukwu Daniel Aniezi

Ebonyi

41

1432

Chikaodiri Michael Ukpai

Ebonyi

42

316

Ugwute Stephen Stephen Chikadibia

Ebonyi

43

1570

Agha Onya Chukwu

Ebonyi

44

1787

Chima Frankline Michael

Ebonyi

45

355

Festus Ogbonnaya Dickson

Ebonyi

46

1453

Juliet Ogbu Okoro

Ebonyi

47

1169

Kingsley Nnamdi Nweri

Ebonyi

48

1428

Ogonnaya Ogudu Godwin

Ebonyi

49

1553

Onyedikachi Ezenwoma

Enugu

50

71

Celestine Kosisochukwu Ezema

Enugu

51

301

Celestine Onyedikachi Eze

Enugu

52

1409

Jude Ifeanyi Omeje

Enugu

53

328

Kelechi Samson Samson Abonyi

Enugu

54

1433

Folarin George Imoletoba

Ekiti

55

360

Sulaiman Lawal Usama

Gombe

56

166

Israel Chinaecherem Iheanacho

Imo

57

327

Lord Enyia Emmanuel

Imo

58

1515

Goodluck Maduabuchi Uchegbu

Imo

59

1728

Odinachi Henry Obiyor

Imo

60

1667

Emmanuel Ifeanyichukwu Ago

Imo

61

1626

Martins Ikechukwu Duru

Imo

62

1028

Princewill Uchechukwu Igbokwe

Imo

63

85

Chinwenmeri Victory David

Imo

64

1336

Chinaka Samuel Nwadi

Imo

65

363

Chibuikem Dickson Nwanjoku

Imo

66

291

Winner Chizurum Esonwune

Imo

67

1261

Jesse Gyosmien Solomon

Kaduna

68

1411

Jerry Obadiah Shemang

Kaduna

69

1681

Zachariah Zigwai Zamani

Kaduna

70

1599

Alfred Ojonugwa James

Kogi

71

374

Sodiq Abubakr

Kwara

72

98

Abdullah Olamilekan Oladokun

Lagos

73

210

Shola Kenneth Gbokoyi

Lagos

74

12

Samson Egga Manzah

Nasarawa

75

224

Ezekiel Ma'aji

Nasarawa

76

1493

Samuel Balat Shedrack

Nasarawa

77

33

Odunayo Emmanuel Oresotu

Ogun

78

1056

Adebiyi Olorunfunmi

Ondo

79

27

Samuel Oluwadunsin Ajibola

Ondo

80

54

Segun Gbenga Ayodele

Ondo

81

244

Oluwakayode Solomon Adekunle

Ondo

82

883

Oyindamola Folasade Ajulo

Ondo

83

245

Ayomide Paul Ajani

Osun

84

377

Awal Olawale Olasunkanmi

Osun

85

203

Adedapo Peter Alao

Osun

86

1701

Sodiq Olubunmi Ajibola

Osun

87

68

Adekunle Sowade

Osun

88

31

Hammed Afolabi Alege

Osun

89

1159

Victor Olayinka Lawal

Oyo

90

162

Habib Yusuf Abdulfatah

Oyo

91

1152

Adeoye Matthew Oyeniran

Oyo

92

231

David Ife Adekanbi

Oyo

93

1160

Sheu Ibraheem Kolapo

Oyo

94

1329

Ganiyat Kikelomo Tijani

Oyo

95

1778

Justino Vincent Yarbawa

Plateau

96

103

Christopher Philip Tungchama

Plateau

97

365

Bernward Nma Wali

Rivers

98

196

Inwon Monday Ogor

Rivers

99

148

Prosper Appolos

Rivers

100

225

Jaja Clinton .S.

Rivers

101

164

Avyonvinira Angyu Bala

Taraba

Signed.
Management